top of page

Vida Marinha

O projektu

Indio da Costa je jeden z nejvýznamnějších brazilských architektů a Vera Hampl měla čest s ním spolupracovat na projektu Vida Marinha. Jednalo se o komplex pro pozorování mořského života přímo nad hladinou moře v Angra dos Reis v Brazílii.

Z moře vyčnívající skaliska u Angra dos Reis inspirovala India da Costu k návrhu otevřeného domu zakrytého strukturou z ocelových lan. Celý návrh připomínal obrovský stan nad mořskými břehy. Ocelová lana byla vášní India da Costy od doby, kdy je poprvé spatřil v německém pavilonu od Freie Otta na EXPO 1967 v kanadském Montrealu a na některých stavbách postavených pro olympiádu v Mnichově v roce 1972. Ohromila jej jejich odolnost a zároveň pomíjivost. Intenzivní dynamika moderního života ho donutila přehodnotit smysl trvalé architektury.

Pro Centro de Observação da Vida Marinha navrhl strukturu z ocelových lan, která jako obří lodní plachta zakrývá skaliska zátoky. Pod ní se nachází přírodní bazény se skleněnými podvodními stěnami, které jsou ideálním místem pro pozorování života mořských živočichů. K tomuto účelu také slouží prosklená podmořská chodba. Vchod do celého centra tvoří vinoucí se dřevěná lávka, která propojuje kotviště na straně jedné, s barem na straně druhé.

​Vera Hampl navrhla a koordinovala prezentaci projektu na Bienále architektury 1992 v Sao Paulu.

bottom of page