Ikony Brazilské Architektury

Dnešní brazilská architektura je celosvětově uznávaným pojmem. Zvláště v posledních patnácti letech získávají opět brazilští tvůrci nejvyšší ocenění, jejich díla jsou publikována, studována a hlavně realizována.
Dlouhá desetiletí pro širší světovou veřejnost představovalo brazilskou architekturu prakticky výhradně dílo Oscara Niemeyera. Na jeho základech – a také v jeho stínu – ale vyrostla ke slávě celá plejáda dalších významných a především inspirativních brazilských architektů.

Oscar Niemeyer (1907–2012) je jedním z největších světových architektů 20. století, který se stal ve vnímání Brazilců národním hrdinou a dodnes je největší ikonou tamější architektury. Se svým vzorem a učitelem Le Corbusierem vyprojektovali sídlo OSN v New Yorku, s dalším svým učitelem, Luciem Costou, vytvářel plány Brasilie, nového hlavního města země postaveného v pustině uprostřed pralesa, jež je dnes kulturní památkou UNESCO. Technické a racionální Le Corbusierovo vidění architektury posunul Niemeyer k lyrickému výrazu. Nepoužíval počítač, kreslil pouze tužkou, odmítal pravé úhly a pro své linie našel inspiraci v divoké brazilské přírodě i kráse oblin ženského těla. Ideální materiál pro své vize objevil v betonu, kterému vdechl nebývalou harmonii.
Beton si oblíbili i Niemeyerovi následovníci. O dvacet let mladší Paolo Mendes da Rocha (nar. 1928) tvořil téměř výhradně na půdě rodné Brazílie, možná proto se nejvyšších světových ohodnocení dočkal až v pozdějším věku – v roce 2000 obdržel cenu Miese van der Rohe a o šest let později Pritzkerovu cenu, nejvýznamnější architektonické ocenění vůbec. Mnohá ze svých děl vytvořil ve stylu zvaném „brazilský brutalismus“, který klade důraz na sociální podmínky stavby, umožňuje stavět rychle a levně.
O deset let mladší Ruy Ohtake ohromuje nezvyklými a dynamickými tvary. Jeho hotel Unique ve tvaru půlměsíce zařadil jeden z nejvlivnějších architektonických kritiků a nositel Pulitzerovy ceny Paul Goldberger mezi sedm divů moderního světa. Součástí Ohtakeho architektonické kanceláře je i designové studio, ve kterém kromě jiného vyvíjí interiéry svých staveb a do práce zapojil i další členy své rodiny. V roce 2007 získal Ohtake Zlatý náhrdelník, nejvyšší ocenění brazilských architektů.
Niemeyerova vrstevnice, naturalizovaná italská rodačka Lina Bo Bardi (1912–1992), je jednou z ikon nejen brazilské architektury, ale kulturního života v zemi vůbec. Brazílie se stala jejím „vyvoleným národem“: „Kde se narodíte, je náhoda, to si nevyberete. Já se v Brazílii nenarodila, ale vybrala si ji k životu, proto je to moje země dvojnásobně.“ Nejdůležitějším projektem Liny Bo Bardi se stalo Muzeum umění v São Paulu, které je dnes nejvýznamnějším muzeem v jižní Americe.
Brazílie je zemí nekonečně rozmanitou. Naleznete zde snad vše – vysoké hory i mořské pobřeží, neprostupný prales i rozlehlé pláně pamp, vesničky doby kamenné dosud civilizací nedotčené i moderní velkoměsta, patřící k největším na světě. Stejně rozmanitá je i brazilská architektura. Je nám ctí představit vám na této výstavě některé z jejích klenotů.
Výstava proběhla v rámci Architecture Week 2014 v září a říjnu 2014
